Погледајте и ову видео причу нашег колеге Милорада Панића, наставника физике.

Ево и шта су наши драги домаћини написали о нашем дружењу!

Почетком месеца посетили су нас учитељи из основне школе за одрасле у Чачку (Србија) у Народном универзитету Ајдовшчина. Пројекат Учење за младе (ПУМ-О), који се већ двадесет једну годину успешно примењује на Народном универзитету у Ајдовшчини, препознат је као пример добре праксе у области иновативних метода образовања одраслих.

Разлози због којих учеснике мотивишемо, посветимо им се и анимирамо били су разлози за посету Словенији. Активности и пројекти који се одвијају у нашој земљи граде се на интересима и жељама учесника, што је главна мотивација за наше учеснике, а управо је то посетиоцима из Србије било занимљиво. Госте смо у потпуности укључили у реализацију програма и тако имали прилику да пратимо ток и начин рада у групи ПУМ-О. Дружење са учесницима омогућило им је да упознају младе људе који су укључени у програм и упознају се са предностима нашег програма. Док су нам се поверавали, били су испуњени осећајем домачности и прихваћености чим су стигли у наше просторије. Изненадили су их опуштеним односима које имамо менторе са учесницима. На тај начин стварамо поверљиво и сигурно окружење. Они сами истичу да такав став позитивно утиче на односе у групи. Приступили су нашем раду у улози учесника и тако искуствено „исцепили“ „праве“ учеснике у нови пројекат „Клупа“. Стекли су увид у то како пројектни рад позитивно утиче на групну динамику. У поподневним часовима чланови стручног тима програма ПУМ-О гостима су детаљније представили рад програма. Иза свих активности и пројеката стоји много планирања и припрема. У имплементацији и анимацији учесника изузетно је важна сарадња са спољним извођачима и локалном средином. На овај начин су упознали улогу међусобног повезивања и истовремено посетили прелепе кутке Випавске долине. Време брзо лети када се добро забавите и тако се ова посета пребрзо завршила. Наши гости су се кући вратили пуни нових знања и лепих искустава и са жељом за даљом сарадњом. Остали су нам деликатеси из праве српске кухиње.